Amerikanci su pretrpjeli razarajući napad od strane muslimanskih terorista 11.9.2001. Prema tome, razumljivo je da se puno Amerikanaca osjeća uvrijeđeno zbog izgradnje muslimanske džamije tako blizu mjestu napada.
Ipak, u svemu tome postoji vrlo određeno pitanje vjerske slobode. Američki ustav dopušta vjerskim grupama izgradnju crkava uglavnom gdjegod žele, ako su u suglasnosti s lokalnim prostornim planovima i građevinskim propisima.
Kad se radi o izgradnji džamije u blizini mjesta Svjetskog trgovačkog centra, nisu u pitanju prostorni planovi. Suprotstavljanje gradnji Islamskog centra ima podlogu u predrasudi prema Muslimanima koja je, razumljivo, još uvijek predrasuda. Adventističko razumijevanje proročanstava pokazuje da će se, u određenoj točki u budućnosti, pojaviti slična predrasuda prema onima koji svetkuju subotu u Americi i ostalim dijelovima svijeta. Prema tome, Adventisti trebaju biti vrlo oprezni u posuđivanju svojih glasova za podupiranje bilo kakve vjerske predrasude, bez obzira koliko to izgleda opravdano s popularnog gledišta.
Znači li suprotstavljanje gradnji džamije da je vjerska sloboda ugrožena u Sjedinjenim Američkim Državama? U ovoj situaciji, za Muslimane odgovor je “da”. Postoje druge sile u ovoj zemlji koje za načelo odvojenosti crkve od države predstavljaju čak veću opasnost za vjersku slobodu, posebno opozicija od strane konzervativnih vjerskih grupa (u Americi ih zovemo “vjerska desnica”). O tome sam detaljno pisao u svojoj knjizi “Može li se to stvarno dogoditi?”
Može li se slična situacija pojaviti u Sjedinjenim Američkim Državama kad se radi o zabrani rada nedjeljom? Adventističko razumijevanje biblijskih proročanstava znači da je odgovor na to pitanje “da”. To je razlog zašto Adventisti trebaju biti posebno oprezni oko podupiranja bilo kakve predrasude koja ograničava vjersku slobodu drugih vjerskih zajednica, bez obzira koliko su takva ograničenja popularna – zato što ista takva popularna predrasuda sutra može biti protiv Adventista. I to je, prema mojem mišljenju, stvarna mogućnost.
Postoji jak konzervativni pokret u Sjedinjenim Američkim Državama koji je danas u manjini. Ali sve što je potrebno je sumnja koja je u skladu s razmišljanjem značajnog dijela američkog naroda izvan njihove grupe i iznenada se manjina može pretvoriti u većinu, gotovo preko noći. Upravo to je ono što se dogodilo u vezi izgradnje džamije u New Yorku.
Kad se pojavi povoljna kombinacija okolnosti, ista se predrasuda može brzo i lako podići i protiv onih koji svetkuju subotu. Koliko je takva mogućnost ostvariva u bližoj budućnosti, ne mogu reći.
Kad zabrana rada nedjeljom postane političko pitanje na nacionalnoj razini u Sjedinjenim Američkim Državama, dokazi upućuju da će Rimokatolička crkva poduprijeti to pitanje. Prije par godina Vatikan je dao snažnu potporu hrvatskom zakonu o zabrani rada nedjeljom. Također je dao potpunu podršku prijedlogu u Europskom parlamentu o ozakonjenoj zabrani rada nedjeljom. Zakonska zaštita nedjelje kao dana odmora je u sukladnosti s Dies Domini, apostolskim pismom Ivana Pavla II, objavljenim 1998.
Prema tome, kad zabrana rada nedjeljom postane političko pitanje u Sjedinjenim Američkim Državama, možemo pretpostaviti da će američka Rimokatolička crkva dati potpunu podršku Kongresu Sjedinjenih Američkih Država u zabrani rada nedjeljom.
Marvin Moore
Marvin Moore, M.Div. je urednik američkog izdanja časopisa “Znaci vremena“. Njegovu knjigu “Može li se to stvarno dogoditi?” možete kupiti na sljedećoj stranici:
http://www.pacificpress.com/index.php?pgName=prodSearch&sku=081632185X